Karmienie kotów

Complete and balanced food for cats

ŻYWIENIE KOTÓW

Czy można podawać tę samą karmę psom i kotom ? W domach, gdzie psy i koty mieszkają razem, wiele kotów lubi zjadać psią karmę, jak i psy lubią opróżniać kocie miski. Jeżeli kot od czasu do czasu podkrada kęs, można na to przymknąć oko. Ale żywienie kota stale psią karmą jest absolutnie błędne. To dlatego, że zapotrzebowanie kotów na białko jest dużo wyższe. Poza tym, organizm kota nie wytwarza sam niektórych składników odżywczych. Te substancje muszą być pobierane z karmą. Są to, między innymi, witamina A, aminokwas tauryna, oraz arachidonowy kwas tłuszczowy. Ponieważ psy nie mają tych problemów, w psiej karmie substancje te nie występują w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb kotów.

Jakie są dodatkowe potrzeby ciężarnych kotek ? W przeciwieństwie do suk, ciężarne kotki przybierają na wadze bez przerwy od drugiego tygodnia, ponieważ od tego momentu rozpoczyna się wzrost zarodków. Dla przyszłej matki oznacza to, że jej zapotrzebowanie na energię zwiększa się od tego momentu i dlatego musi spożywać więcej karmy. Dlatego ilość karmy musi być zwiększana krok po kroku, zaczynając od początku drugiego tygodnia ciąży aż do porodu. Do końca ciąży kotka może zjadać o 50% więcej normalnej dawki. Kotki mogą gromadzić podczas ciąży nadwyżkę energii, której potrzebują później w czasie laktacji, w postaci tkanki tłuszczowej. Stąd, po porodzie, nie następuje u nich taka utrata wagi jak u kobiet. Jednak ciężarna kotka nie powinna przybrać na wadze więcej niż 30% normalnej masy ciała. Dlatego dobrym pomysłem jest ważenie kotki od początku ciąży, by kontrolować przybór masy ciała.
Jeżeli podajesz jeden rodzaj karmy, zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze w czasie ciąży jest pokrywane przez większą ilość karmy. Tymczasem, w naszym asortymencie wprowadziliśmy nową karmę na okres ciąży: KiS-KiS ® Kitten dla osiągnięcia pełnego wzrostu kociąt. Wilgotna karma, ze względu na niższą zawartość węglowodanów, jest bardziej właściwa dla kociąt podczas laktacji, powinieneś karmić swą kotkę w czasie ciąży naszą wilgotną karmą KiS-KiS ®, by przyzwyczaić do tej karmy układ trawienny kociąt. W miarę, jak zaokrągla się brzuch kotki, lepiej jest podawać trzy posiłki na dzień..

Czy kotki z kociętami potrzebują specjalnej karmy ? Ponieważ możesz porównać ilość mleka, którą kotka musi wytworzyć z dużą ilością, jaką produkuje krowa, kotka potrzebuje karmy bogatej w energię. Zapotrzebowanie energetyczne kotki zależy również od ilości potomstwa. To zapotrzebowanie może się zwiększyć trzykrotnie w stosunku do normalnego zapotrzebowania między drugim i czwartym tygodniem laktacji. W tym czasie lepiej żywić kotkę wilgotną karmą KiS-KiS, ponieważ zawiera stosunkowo mało węglowodanów. Wybieraj karmę, która dostarcza dużo energii, dużą ilość białek wysokiej jakości i niską zawartość skrobi. Kotka może jeść, ile zechce. Sprawdź jednek, by resztki nie pozostawały zbyt długo w misce, gdyż łatwo się psują. Oferuj kotce wiele posiłków dziennie. Woda pitna jest również ważna, ponieważ zapotrzebowanie na płyny znacznie wzrasta podczas laktacji. Kiedy kocięta zaczynają zdradzać zainteresowanie pokarmem stałym w 3-4 tygodniu życia, należy podawać karmę matce i kociętom osobno. Zmniejsz stopniowo kotce dawki karmy po odsadzeniu kociąt. Jednak, jeżeli kotka straciła na wadze podczas laktacji, może dostawać więcej karmy, nim odzyska utraconą wagę.

Jak żywić starsze koty ? Zmiany w metabolizmie zaczynają się od wieku 10 do 12 lat. Wątroba i nerki wielu kotów często sprawiają im problemy. Przegląd zębów także ma sens, ponieważ słabe uzębienie utrudnia przyjmowanie karmy, co z kolei koliduje z pracą organów. Jeżeli kot jest za gruby, możesz kontrolować jego wagę żywiąc go odpowiednio. Dla wątroby i nerek ważne jest zapobieganie nadmiernej podaży miedzi, witaminy A, a zwłaszcza fosforu, ponieważ obróbka tych substancji ma także miejsce w nerkach. Dlatego należy wybierać źródła białek wysokiej jakości, jak mięso z mięśni, ryby, jaja, specjalne mleko dla kotów lub jogurt. Koty w podeszłym wieku mogą być również podatne na choroby serca. Dlatego zwracaj uwagę, by karma zawierała możliwie jak najmniej soli. Zatem smakowite kąski, takie jak szynka lub kiełbasa są wykluczone. Co więcej, lepiej nie karmić kota wątróbką, ponieważ zawiera zbyt dużo witaminy A i miedzi. Podawaj kotu wilgotną karmę KiS-KiS, zawsze na zmianę z suchą karmą KiS-KiS. Starsze koty wolą parę mniejszych posiłków dziennie niż jedną dużą porcję.

Witaminy dla kotów.
Zwłaszcza zimą musimy zwracać uwagę, by pobierać wystarczającą ilość witamin w pokarmie. W przeciwieństwie do nas, ludzi, koty wytwarzają witaminę C w swych organizmach. Inne witaminy mogą jedynie otrzymywać z pokarmu. Przy ich niedoborze, koty chorują. Nadmiar witamin także może być szkodliwy.


Koty także potrzebują witamin. Rozróżniamy pomiędzy witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, takich jak witaminy A, D, i E i innymi witaminami, rozpuszczalnymi w wodzie, jak kompleks witamin z grupy B i witamina C.
Witamina A jest najważniejsza dla kotów. W przeciwieństwie do psów, koty nie mogą wytwarzać tej witaminy z beta-karotenu, ale muszą przyjmować je z karmą. Witamina A jest obecna zwłaszcza w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego, na pewno nie poleca się podawania kotom diety wegeteriańskiej. Komercyjne karmy dla kotów (wilgotne i suche) zawierają wystarczającą ilość witaminy A, co gwarantuje, że objawy niedoborów, jak zaburzenia rozrodu, problem ze wzrokiem i skórą, obniżona odporność, nie występują.
Koty uwielbiają surową wątrobę, ale należy być ostrożnym, bo jest to „bomba” z witaminą A: przedawkowanie tej witaminy także może być szkodliwe. Kot staje się apatyczny i zaniedbuje toaletę. Przy nadmiarze witaminy D, dodatkowo, kręgi szyjne mogą się zrastać. Jest to fenomen natury. Zwykła karma także zawiera dużo witaminy D. Ponadto, koty wytwarzają witaminę D w skórze z pomocą światła ultrafioletowego z prowitaminy. To także decyduje o tym, że nadmiar witamin jest szkodliwy dla zdrowego kota. Stała dostawa witaminy A może także prowadzić do skostnienia tkanek miękkich tętnic i nerek, co w najgorszym przypadku może spowodować śmierć.

Jeśli chodzi o witaminę E, u kota zapotrzebowanie na nią wzrasta, gdy otrzymuje karmę z dużą ilością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Niektóre koty-smakosze uwielbiają tuńczyka w oleju. Jeżeli ktoś rozpuszcza kota regularnie, może niezamierzenie spowodować, że zbyt dużo witaminy E zostanie usunięte z ciała, co spowoduje specyficzną formę otyłości, gdzie złogi tłuszczu mają kolor od żółtego po pomarańczowy. Przyczyną tego jest zbyt wysokie stężenie nierozpuszczalnej bilirubiny we krwi, produktu ubocznego przemiany hemoglobiny. Witamina C jest zupełnie nieważna dla kotów. W zasadzie, przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w wodzie jest niegroźne, ponieważ są wydalane z moczem. Mimo to, zawsze staraj się unikać przedawkowania.